aka Pilena between Riga and Paris

Paris

Ceļojums pa Parīzes ”gardākajiem” rajoniem, iedvesmas un pavārgrāmata

Es saprotu, ka man nekādi nevajadzētu izteikties par kulināriju, sevišķi jau nu franču, bet esot Parīzē jau 6 reizi, gribot negribot sāc meklēt īpašākas vietas par parastajiem Chez Pier, Chez Baron* (*Pie Pjēra) utt Lai gan labs restorāns var slēpties zem jebkāda nosaukuma un zem visparastākā jumta. Bet tikpat būtiski kā vieta, kur francūži pa ceļam uz darbu paķer savu cafe au lait ar croissant al burro (papildus sviesta kārta) vai dienas vidū iestājoties l’heure de dejeuner dodas uz vietējo sviestmaižu bodi un pasūta le sandwich, ir ēdienreizes, ko viņi ietur mājās. Un tad gan līdz ja zini, kur tavā apkārtnē var dabūt gardākās bagetes, svaigus dārzeņus un augļus, zivis, sierus un citus delicieux.

Lai gan manas zināšanas un pazīšanās šajā jomā ir gaužām nabadzīgas, tomēr tiem, kuri uz Parīzi dodās pirmo/otro reiz dažas pārbaudītas adreses var noderēt:

Ēdamielas
Teju katrā Parīzes rajonā meklējama ieliņa, kurā vienkopus savākušies dažādi pārtikas piegādātāji, bet ja nezināsiet, kurā ielā tieši, tā arī varat paskriet garām nemanot, jo neba jau nu visu dienu šīs vietas gaida apmeklētājus. Tās atveras agri (droši varat doties no 8.00 rītā un ir ciet jau ap 12.00 vai pat agrāk).

2.rajons – Rue Montorgueil
Viena no vēsturiskajām Parīzes ielām, kura lepojas ar lieliskiem zivju veikaliņiem, sieru stendiem, kafejnīcām un burvīgu 1730. gadā dibinātu konditoriju La Maison Stoher. Tāpat Rue Montergueil ir bauda acīm, jo paveroties augšup atklāsiet burvīgas māju fasādes rotātas ar sienu gleznojumiem un metāla dekorācijām.

5.rajons – Rue Mouffetard krustojumā ar Place de la Contrescarpe

Teju senākā iela, kur zemnieki un veikalnieki tirgojās ar saviem produkties. Saglabājusi savu seno dienu šarmu, jo pateicoties relijefam, rajonu nav skārusi talantīgā Baron Haussman roka.

14.rajons – Rue Daguerre
Ja jums garšo sieri, tad šī būs īstā vieta, kuru apmeklēt. Lai gan tāpat kā citās tirgus ielās šeit atrodamas arī visas pārējās gardas maltītes pamatsastāvdaļas, tieši Rue Daguerre vairākkārt uzteikuši dažādi franču la gourmandise.

7.rajons – Rue Claire
Kopš 1984. gada pa ielu pārvietojas tikai gājēji, tadēļ iepirkumiem veltīta īpaša uzmanība. Neko labāku par Rick Steve es uzrakstīt šobrīd nevarēšu, tāpēc noteikti iegriezieties viņa mājaslapā.

17.rajons – Rue Poncelet
Gluži kā citviet, arī šeit mīt svaigi produkti, bet paildus varat atrast dažādus itāļu gardumus un uzkodas.

Kur Parīzē iegādāties maizi?
Boulangeries de Paris atrodas uz katra stūra, bet arī šeit var izšķirt labākās. Šoreiz par vienu – Poilane, kura atrodas 6.rajonā uz miermīlīgās 8 Rue Cherche Midi. Maiznīcu 1932.gadā dibinājis Pierre Poilane un kopš tā laika nekas daudz nav mainījies ja vien nepiemin daudzo miljonu apgrozījumu, veikaliņus ne vien Parīzē, bet arī Londonā, kā arī jauno mantinieci Apollonia, kura sekmīgā uzņēmuma vadības grožus pārņēma vēl mācoties universitātē, pēc tam, kad helikoptera avārijā bojā gāja abi meitenes vecāki. Poilane slavena ar savu dažādo graudu maizi miche. Nogaršoju un izbaudīju kopā ar nelielu sviesta kārtiņu. Noteikti iesaku!
Web: www.poilane.com

Kuru pavārgrāmatu aizvest uz majām?
Ja jūs ieiesiet grāmatnīcā un sāksiet lūkoties uz visām franču pavārgrāmatām – ehh, man jūsu būs žēl. To ir tūkstošiem un receptes ir nebeidzami daudz un labas. Atzīšos, tāpat kā vienam otram arī man šķiet, ka kļūt par franču virtuves speciālistu ir ļoti grūti vai pat neiespējami – ar to piedzimst, tomēr uzlēcoša zvaigzne franču virtuvē – 31 gadu jaunā simpātiskā angliete Rachel Khoo, mani pārliecināja par pretējo. Pateicoties viņai, es Parīzē sāku gatavot un nekas taču nav labāks par pamatotu iedvesmu. Rachel ir pierādījums tam, ka arī mēs pārējie varam iemācīties pagatavot lieliskus franču tradicionālos ēdienus, piešķirot tiem mūsdienīgumu, neizmantojot veselu paciņu sviesta. Viņas pavārgrāmatu The Little Paris Kitchen var iegādāties The Book Depository (jums to piegādās bez papildus ceļa izdevumiem) kā arī dažādās Parīzes grāmatnīcās un konceptveikalā Colette 213 Rue Saint Honore.

No kādām filmām iedvesmoties?
Bērniem noteikti varu ieteikt mūžīgo Gardēdi (Ratatouille), bet pieaugušajiem Le Chef ar Žanu Reno galvenajā lomā.